InstytutMłodych.pl

Każda dziewczyna, która ma miesiączkę, przechodzi te dni inaczej. U niektórych te dni są wyjęte całkowicie z życia, ponieważ zwijają się z bólu albo nie mają kompletnie nastroju na cokolwiek, ponieważ szaleje u nich burza hormonów. Inne zaś nie objawiają jakichś przykrych doznań podczas miesiączki. Dla naszego ułatwienia przychodzą podpaski. Czy wiesz, ile jest rodzajów podpasek? Jesteś dziewczyną, którą kompletnie jest w tym zielona? A może masz już swoje faworyty, których się trzymasz, ale chętnie zapoznasz się z jakimiś “nowinkami”? Wszystkie z was zapraszamy do lektury.

W drogeriach półki uginają się od nadmiaru wyboru tego produktu higienicznego. Jest to produkt, bez którego żadna z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania podczas miesiączki. Producenci wychodzą naprzeciw dziewczyn i kobiet oraz oferują im przeróżne rozmiary, kolory, grubości, chłonności oraz tworzywa. Mamy do wyboru również podpaski jedno lub wielorazowe. Wielorazowe podpaski są o wiele bardziej ekologiczne niż jednorazowe. Są one wykonane zazwyczaj z bawełny lub bambusa. Nie trzeba martwić się o przeciekanie, ponieważ są one niezwykle chłonne. Można je prać, po czym są gotowe do kolejnego użytku.

Każdy dzień miesiączki różni się od siebie intensywnością krwawienia. Jeśli chodzi o podpaski jednorazowe, to możemy wymienić na dzień oraz na noc. Podpaski na dzień są wyraźniej krótsze od tych na noc. Kiedy śpimy, podpaski na noc bardziej nas chronią przed poplamieniem pościeli. Na rynku możemy napotkać podpaski ze skrzydełkami, które chronią przed przeciekaniem z bocznych stron, w okolicach pachwiny, oraz bez skrzydełek. Podpaski bez skrzydełek są zdecydowanie kierowane do dziewczyn oraz kobiet, które nie mają intensywnych miesiączek.

Należy pamiętać o higienie podczas miesiączki oraz o częstotliwości zmiany podpasek w ciągu dnia. Podczas pierwszych 3 dni, kiedy krwawienie jest najmocniejsze, powinno się zmieniać podpaskę co ok. 3-4 godzin, potem zaś można co ok. 6 godzin. Trzeba mieć na uwadze to, że każda z nas ma inny organizm i może być tak, że podpaski trzeba zmieniać częściej.

Gama podpasek jedno oraz wielorazowych jest ogromna. Nieraz stoimy pod półką i myślimy które wybrać. Musimy pamiętać o naszym komforcie oraz higienie. Jeśli macie jakieś wątpliwości zawsze możecie zapytać się rodzica lub lekarza ginekologa, który doradzi, jakie podpaski będą dla ciebie najwłaściwsze.


Narodowy
Skip to content