InstytutMłodych.pl

 Nadchodzą takie dni, gdy nie wiemy co zrobić ze swoim wolnym czasem. Mamy ochotę dokądś wyjść, spotkać się ze znajomymi czy ciekawymi ludźmi. Istnieją różne ciekawe miejsca, do których można się wybrać, np. wieczorek poetycki z lokalnym domu kultury, spotkanie z artystami, wyjście na kawę/herbatę z przyjaciółmi lub pójść na spacer. Nasuwa się pytanie, co można zrobić innego, dokąd się udać, gdy znajomi nie mają okazji wyjść lub w pobliżu twojego miejsca zamieszkania nie ma ciekawych wydarzeń? Pozwólcie, że wam przedstawili bardzo ciekawy pomysł.

Istnieje jeszcze jeden sposób spędzania wolnego czasu, który poszerzy nasze horyzonty, a przy okazji uwrażliwi na sztukę i historię kraju- są to muzea. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że niektóre muzea posiadają ofertę zwiedzania ich obiektów za darmo w wybrane dni tygodnia. Nie trzeba więc stać w kolejce do kasy po bilety lub myśleć zawczasu i zamówić je online.

Polecamy wejść na różne strony turystyczne lub takie, które są dedykowane danemu miastu. Będą tam podane dni tygodnia oraz wymienione placówki, które oferują darmowe wejścia w ramach zwiedzania ich zabytków. Świetnym przykładem jest Wrocław, który zaprasza np. do Muzeum Narodowego w soboty na ich wystawy stałe czy w czwartki do Muzeum Sztuki Współczesnej. Warszawa udostępnia np. Muzeum Powstania Warszawskiego w poniedziałki, Muzeum Łazienki Królewskie w piątki czy Muzeum Katyńskie w niedziele. Kraków zaś oferuje zainteresowanym np. swoją Wieżę Ratuszową w poniedziałki, Muzeum Narodowe we wtorki oraz Muzeum Armii Krajowej w niedziele. Wymienione miasta oraz ich dostępne placówki są wymienione wyłącznie przykładowo, jest ich więcej, dlatego warto sprawdzić na stronach internetowych podanych miast w tym artykule lub swoich miast, jakie one oferują muzea.

Warto spędzić swój czas wolny i udać się do wybranego muzeum. Zawsze można zobaczyć coś ciekawego, zainteresować się jakaś rzeźba lub obrazem. Odwiedzanie muzeów polskich pozwala na budowanie tożsamości narodowej, zrozumienie mentalności Polaków oraz poznanie historii i kultury polskiej.  Kto wie, może któryś z naszych czytelników odnajdzie swojego ulubionego artystę i zagłębi się w resztę jego dzieł.


Narodowy
Skip to content