InstytutMłodych.pl

Czytanie książek w naszym kraju niestety cieszy się coraz mniejszą popularnością, ale są akcje, które wspierają popularyzację czytelnictwa, a także samo pozyskiwanie książek do przeczytania. Nowa moda zawitała do Polski i cieszy się coraz większą popularnością. Co to za moda? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a możliwe, że dowiesz się o ciekawym sposobie na pozyskiwanie książek!

Jesteśmy coraz bardziej zabiegani i brakuje nam czasu na czytanie książek, dlatego pojawiają się nowe formy umożliwiające czytanie m.in. e-booki. Jednak wiele osób nadal woli tradycyjne papierowe książki. W celu przeczytania papierowej książki musimy ją wypożyczyć np. w bibliotece publicznej lub kupić. O ile wypożyczenie książki w bibliotece jest praktycznie bez kosztowym rozwiązaniem, o tyle kupienie książki wiąże się z kosztami i to często niemałymi.

Okazuje się, że jest ciekawe rozwiązanie, które jest coraz popularniejsze w naszych miastach i uczelniach. Mowa tutaj o bookcrossingu, czyli o bardzo prostym w swym założeniu procesie wymieniania się książkami. Oczywiście, możemy to robić ze znajomymi, ale idea bookcrossingu jest jeszcze bardziej genialna i stosunkowo nieograniczona w swej prostocie.

Bookcrossing pozwala na wymienianie się książkami z osobami, których nie znamy. Należy tutaj zaznaczyć, że nie musimy się z nikim koniecznie spotykać, aby takimi książkami się wymienić. W coraz większej liczbie lokalizacji możemy spotkać specjalne skrzynki, budki lub stoliki, na których możemy zostawić książkę, którą chcielibyśmy wymienić i zabrać inną, która znajduje się w tym miejscu, a będziemy chcieli ją przeczytać.

To niezwykle proste rozwiązanie powoduje, że możemy de facto przeczytać niezliczoną liczbę książek, wystarczy, że na samym początku będziemy mieli pierwszą książkę na wymianę, a dzięki nieograniczonej liczbie wymian możemy, stale pozyskiwać nowe książki do przeczytania

Cały proces odbywa się zupełnie za darmo. Za skrzynki są odpowiedzialne różne organizacje, samorządy lub instytucje, a za uzupełnianie książek sami wymieniający. W ten sposób możemy pozyskiwać książki bez ograniczeń i na nieokreślony czas.

Książki lubią być czytane i niekoniecznie lubią być zatem przetrzymywane latami na półce, zbierając kurz. Bookcrossing umożliwia im bycie w ciągłym ruchu i być przeczytane przez nieograniczoną liczbę czytelników. To rozwiązanie jest również bardzo ekologiczne, bo powoduje to, że jedna książka jest czytana przez wiele osób. O ekonomicznych zaletach tego rozwiązania nikomu chyba mówić nie trzeba.


Narodowy
Skip to content