InstytutMłodych.pl

Wyjazd za granicę zawsze wiąże się z pewnymi obowiązkami i rzeczami, które musimy dopilnować. Czy jesteście gotowi na wasz wyjazd? Koniecznie przeczytajcie ten artykuł, bo może wam się to bardzo przydać!

Nie zawsze wyjazd za granicę idzie zgodnie z naszym planem. Niestety czasem może się to wiązać z jakimś urazem lub chorobą, co może spowodować konieczność skorzystania z lokalnej opieki zdrowotnej. To bardzo niemiłe doświadczenie, bo na pewno nie tak chcemy zapamiętać nasz wyjazd. Niestety czasami wizytę np. w szpitalu może nam przypominać astronomicznie wysoki rachunek za usługi medyczne.

Jak można się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za opiekę zdrowotną? Wystarczy zakupić odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje przynajmniej część kosztów naszego leczenia. Ale jest jeszcze jedno rozwiązanie, które jest zupełnie za darmo i działa w większości krajów europejskich

Tym rozwiązaniem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą w skrócie nazywa się EKUZ. Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia „EKUZ może zostać wydana wyłącznie oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi”.

EKUZ może nam pomóc w razie wyjazdów do krajów UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Terytoria zamorskie również są objęte jej działaniem i w ich skład wchodzą terytoria: francuskie, czyli: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska, portugalskie, czyli: Azory i Madera oraz hiszpańskie, czyli: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nic cię nie kosztuje, pod warunkiem, że masz prawo do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce i jesteś nim objęty.

Należy zaznaczyć, że w zasady opieki zdrowotnej różnią się w zależności od kraju, w którym wymagać będziemy skorzystania z usług medycznych. W tym wypadku jesteśmy uprawnieni do korzystania z usług zdrowotnych na takich samych zasadach, jak obywatele państwa, w którym korzystamy z usług. Czyli, jeżeli w danym Państwie musimy uczestniczyć w kosztach usług medycznych, to musimy pokryć to uczestnictwo z własnej kieszeni. Np. koszty wezwania karetki lub pobytu w szpitalu. Przykładowo w Niemczech za każdy dzień pobytu w szpitalu musimy zapłacić 10 Euro.

Ważne, abyśmy wiedzieli, czy lekarz, z którego usług chcemy skorzystać, ma podpisaną umowę z ubezpieczalnią i czy jest przez niego honorowane ubezpieczenia w ramach EKUZ, oczywiście w miarę możliwości, bo nie będziemy tego sprawdzać w przypadku zagrożenia życia.

Więcej o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego znajdziesz pod linkiem: https://pacjent.gov.pl/ekuz


Narodowy
Skip to content