Cyberprzemoc, w dużym uproszczeniu, jest to rodzaj agresji, który może przybrać różne formy, takie jak obrażanie, rozpowszechnianie plotek, groźby, szantaż, wyśmiewanie, krytykowanie, czy wywoływanie uczucia winy.
Cyberprzemoc najczęściej następuje przy użyciu przemocy psychicznej. Obydwie formy przemocy są działaniami wymierzonymi w drugiego człowieka, mają na celu sprawienie krzywdy, wprawienie w złe samopoczucie lub obniżenie samooceny ofiary. Taki rodzaj przemocy nierzadko jest trudniejszy do zidentyfikowania od przemocy fizycznej, ponieważ nie zostawia widocznych śladów na ciele, ale może mieć równie poważne konsekwencje dla ofiary. Przemoc psychiczna może prowadzić do obniżonego poczucia własnej wartości, problemów z emocjonalnym funkcjonowaniem, stanów depresyjnych, napadów lęku, izolacji społecznej, a także trudności w budowaniu zdrowych relacji z innymi.
Użytkownicy internetu bardzo często sprawiają wrażenie, jakby zapomnieli, że po drugiej stronie ekranu również znajduje się człowiek. Takie osoby stawiają dowartościowanie siebie, ponad uczucia osób, które obrażają. Ciężko byłoby powiedzieć w twarz osobie to, co możemy napisać w komentarzu pod czyimś postem, gdyż mogłoby się to wiązać z poniesieniem konsekwencji, których przez internet nie doświadczymy. Siłą rzeczy jesteśmy więc bardziej bezpośredni i odważniejsi w wygłaszaniu swoich opinii. Warto więc zastanowić się kilkukrotnie nad tym, co publikujemy w internecie, aby nie promować kultury hejtu w sieci.
W kolejnych wpisach z kategorii “BezpieczniMlodzi” skupimy się na temacie bezpieczeństwa w sieci.