My, Polacy, jesteśmy starym narodem. Mamy bogatą historię przepełnioną wzlotami i upadkami, piękny kanon literatury pięknej sięgającą średniowiecza, dumne tradycje, święta narodowe, a nawet “narodowe” cechy charakteru. Czy zdawałeś sobie kiedyś sprawę, że nasze bogate zaplecze w doświadczenia przyczyniło się do utrzymania naszego narodu oraz ukształtowania się tożsamości narodowej? Zapraszamy na krótką wycieczkę po definicji tożsamości narodowej oraz z czego ona się składa.
Definicją samego narodu to zrzeszenie ludzi, którzy posługują się swoim językiem, długoletnią tradycją, kulturą oraz mają swoje terytorium, zwane państwem. Narodowość jest dziedziczna po rodzicach. Należy zaznaczyć tu różnicę pomiędzy narodowością a obywatelstwem, ponieważ narodowość to więź emocjonalna oraz utożsamienie się z narodem, a obywatelstwo jest “sankcjonowane prawem”. Za przykład różnicy między narodowością a obywatelstwem można podać tutaj dokumenty osób urodzonych na terenach ówczesnej II Rzeczypospolitej Polskiej (dzisiejszej Ukrainy, Litwy czy Białorusi). Ich dzieci mogą mieć wpisaną narodowość polską rodzica w swoim zagranicznym akcie urodzenia. Także można mieć obywatelstwo np. Ukraińskie, ale mieć narodowość polską, ponieważ w domu były przekazywane polskie tradycje oraz święta narodowe, np. wywieszanie polskiej flagi czy posługiwanie się w domu językiem polskim.
Jeśli chodzi o tożsamość narodową, to składa się ona z wielu czynników- od historii, tradycji, religii, kultury oraz świadomości o przynależeniu do narodu. Istotną rolę odgrywają tutaj różne materie, np. literatura, sztuka, historia, kultura oraz język – mogą one się nawet uzupełniać. Dla obcokrajowców, którzy nie są obeznani w naszym narodzie, nie znają naszej historii, ale posługują się biegle językiem polskim, nie zrozumieją polskiego poczucia humoru, ponieważ może on mieć podłoże historyczne. Bogata literatura polska to nie tylko kanony, które trzeba czytać w szkole na języku polskim czy znać imiona postaci literackich, bo mogą przydać się w krzyżówkach. Są to pewnego rodzaju zapiski historyczne. Autor pisał pewne dzieło w konkretnym okresie historycznym, które ma znaczenie dla zrozumienia kontekstu. To samo tyczy się sztuki, ponieważ artyści uwieczniali na płótnie historyczne scenerie ważne dla narodu, np. “Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki.
Tożsamość narodowa to jeden ze składników, z których składa się każdy człowiek, ponieważ pozwala on na poczucie przynależności do społeczności oraz bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że powinno się tę tożsamość podtrzymywać kultywowaniem tradycji, zapoznawanie się z literaturą, chodzeniem do muzeów, gdzie można zapoznać się ze sztuką. Pomocne jest też słuchanie lokalnych rozgłośni radiowych, ponieważ wspominają one o różnych świętach narodowych, które są świeckie, np. Wybuch Powstania Styczniowego czy Święto Żołnierzy Wyklętych. Należy więc pamiętać o tym, skąd się wywodzimy i pielęgnować naszą tożsamość narodową, ponieważ silny naród to silne państwo.