Nowość!

UWAGA! Strona w wersji testowej. Jeśli znajdziesz na niej błąd, prosimy - poinformuj nas. Dowiedz się więcej

Jan 10, 2024

3 min read

Save post

Jesteś młodą osobą, która chce pracować za granicą? Pamiętaj i kilku ważnych rzeczach!

Wiele młodych osób rozważa pracę za granicą podczas wakacji jako możliwość dorobienia np. na studia, przy okazji poznawania innych krajów. O czym warto pamiętać przed wyjazdem do pracy za granicę? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Praca za granicą to nie tylko świetny pomysł, aby łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli w tym wypadku poznawanie innego kraju z pracą zarobkową, ale to także przygoda i swego rodzaju wyzwanie, na które warto się dobrze przygotować, aby nie być zaskoczonym.

Po pierwsze warto wybrać kierunek wcześniej i poznać stan prawny kraju, do którego chcemy się udać, a także obowiązujące podatki i średnie wynagrodzenie w interesującym nas sektorze. Warto sprawdzić ceny wynajmu pokoju, aby nie okazało się, że będziemy pracować jedynie na zakwaterowanie i nie uda nam się odłożyć nic na np. nasze studia.

Jeżeli już poznamy warunki panujące w kraju, do którego chcemy się udać, warto zadbać o CV w odpowiednim języku i rozesłać je jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, kiedy będziemy szukać pracy dopiero na miejscu, bez gwarancji jej znalezienia, co może wiązać się z niepotrzebnym stresem i zwiększeniem prawdopodobieństwa niepowodzenia naszej wyprawy. Możemy umówić się, że rozpoczniemy pracę zaraz po naszym przyjeździe, a to ogranicza dużo ryzyka.

Jeżeli już znajdziemy pracę, warto zrobić podobnie z zakwaterowaniem i znaleźć je odpowiednio wcześnie. Takie działanie pozwala na znalezienie korzystnych ofert zakwaterowania, w odpowiedniej lokalizacji.

Warto się ubezpieczyć, przynajmniej na czas, kiedy nie będziemy jeszcze objęci ubezpieczeniem z tytułu naszej pracy. Na terenie Unii Europejskiej warto skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w skrócie EKUZ, o której możecie przeczytać w innym z artykułów na naszej stronie.

Przeczytaj o kulturze, która obowiązuje w twojej destynacji. Dobrze jest zrobić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy, ale także warto nie niepokoić niepotrzebnie np. przechodniów jakimś gestem, który np.  w danej kulturze może być obraźliwi, kiedy w przypadku naszego kraju może zupełnie nic nie znaczyć.

Musisz uważać na ceny rozmów zagranicznych, szczególnie kiedy opuszczasz strefę taniego roamingu, bo możesz się nie miło zaskoczyć, kiedy kilkominutowa rozmowa może kosztować cię kilkadziesiąt złotych. Może warto zakupić starter lokalnych operatorów, które umożliwią tanie rozmowy za pośrednictwem internetowych komunikatorów.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie i jedźmy do sprawdzonych i legalnych pracodawców oraz wynajmujących zakwaterowanie. Przeczytajmy o zasadach bezpieczeństwa na terenie danego kraju, zapiszmy sobie numery alarmowe działające w tym kraju. Poszukiwanie pracy na odległość niesie za sobą niestety duże ryzyko, dlatego warto wcześniej sprawdzić firmę, do której chcielibyśmy się udać do pracy.