UWAGA! Strona w wersji testowej. Jeśli znajdziesz na niej błąd, prosimy - poinformuj nas. Dowiedz się więcej
Hulajnogi elektryczne to coraz popularniejszy środek transportu, ale czy jest dla wszystkich? Jakie ograniczenia prawne są przewidziane dla użytkowników tego dwukołowca? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby nic cię nie zaskoczyło, kiedy będziesz rozważać wybranie takiego środka transportu!
Przemieszczanie się to jedna z takich czynności, którą chcemy odbyć szybko. Możemy w tym celu wykorzystywać różne środki transportu np. metro, autobus, samochód, rower, nasze nogi. Coraz popularniejszym środkiem transportu staje się hulajnoga elektryczna i nie chodzi tutaj tylko o takie, które możemy wynająć poprzez aplikację mobilną, co jest szczególnie popularne w większych miastach, ale także o hulajnogi, które są kupowane na własność przez coraz więcej osób.
Wiele osób korzystając z tego środka transportu, nie zastanawia się nad tym, jakie prawo obowiązuje w przypadku hulajnóg elektrycznych, a to niedobrze, ponieważ nie jest to środek transportu zwolniony z żadnych ograniczeń prawnych.
Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, kto może korzystać z hulajnogi elektrycznej jako środka transportu. Kierować hulajnogą elektryczną mogą osoby w wieku powyżej 18 roku życia, w tym celu nie wymaga się od nich posiadania dokumentu uprawniającego do kierowania hulajnogą elektryczną, czyli tak samo, jak w przypadku roweru. Jeżeli chodzi o osoby w wieku od 10 lat do 18 lat, to wymagane jest od nich posiadanie tych samych uprawnień, jak w przypadku roweru, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Jeździć po drodze publicznej hulajnogą elektryczną nie mogą dzieci do 10 lat, ponieważ jest to bezwzględnie zabronione bez względu na sytuację. Należy zauważyć, że nie zmienia tego również to, że taka czynność odbywałaby się pod opieką osoby dorosłej. Dzieci, które są w wieku do 10 lat, mogą poruszać się hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Należy pamiętać, że w przypadku, kiedy kierujemy hulajnoga elektryczną, jesteśmy zobowiązani do korzystania ze ścieżek rowerowych i pasów ruchu dla rowerów, jeżeli takie są wyznaczone na naszej trasie. Na takich trasach nie możemy przekraczać prędkości dopuszczalnej 20km/h. Jesteśmy również zobowiązani do korzystania z jezdni, gdzie dozwolony jest ruch pojazdów z prędkością do 30km/h, w przypadku kiedy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej lub pasa dla rowerów i w tym przypadku również nie możemy przekroczyć prędkości 20km/h.
Tylko w wyjątkowych sytuacjach możemy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, kiedy taki chodnik znajduje się wzdłuż jezdni, na której pojazdy mogą poruszać się z prędkością większą niż 30km/h, a nie ma ścieżki rowerowej. Wtedy musimy poruszać się z prędkością zbliżoną do ruchu pieszych, zachowywać szczególną ostrożność, a także ustępować i nie utrudniać ruchu pieszym.
Więcej na temat prawa obowiązującego hulajnogi elektrycznej możecie znaleźć pod linkiem: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-przepisy-dotyczace-hulajnog-elektrycznych-i-urzadzen-transportu-osobistego
Wakacje w czasie II wojny światowej
By jacobCo zrobić, gdy wybuchnie pożar?
By